Zástupcovia EUHL spolu s hokejistami Diplomats Pressburg prišli podporiť verejnú zbierku Biela Pastelka.
Minulý týždeň sa konal 14. ročník celoslovenskej verejnej zbierky na podporu nevidiacich a slabozrakých s názvom Biela Pastelka. V Bratislave sa zbierka mala konať na námestí M.R. Štefánika, no pre zlé počasie sa program aj sútaže presunuli do vnútorných priestorov nákupného centra Eurovea. Zúčastnené tímy mohli zabojovať hneď v niekoľkých disciplínach a návštevníci mali možnosť vyskúšať si iný pohľad na svet, informovať sa a pomôcť ľuďom s tažkým osudom.
Tento ročník zbierky sa niesol v hokejovom duchu, pretože štatút ambasádora prevzal hokejista Banskej Bystrice a bývalý hráč NHL Michal Handzuš. Ten sa kvôli zápasu nemohol zbierky zúčastniť, no jeho rolu plnohodnotne prebral jeho mediálne ostrielaný kolega Richard “Citrón“ Lintner. Hokejovú rodinu rozšírili aj zakladatelia EUHL, Ľubomír Sekeráš, Jaroslav Straka a Peter Špankovič. Akciu podporili aj mediálne osobnosti, Ady Hajdu a Patrik Herman, ktorí v priestoroch centra oslovovali ľudí so snahou získania príspevku na pomoc dobrej veci. Súčasťou zbierky bol aj takzvaný “pukomat“, v ktorom sa nachádzali puky podpísané Michalom Handzušom. Tie si mohli návštevníci zakúpiť za cenu 9 eur a priamo podporiť Úniu nevidiacich a slabozrakých. Podpísanými hokejovými predmetmi prispeli aj mnohí slovenskí hokejisti, ako napríklad, Tatár, Hossa, Chára a taktiež aj Ľubomír Sekeráš. Partnerom akcie bol aj 1. Lions Club Bratislava a zúčastnil sa jej aj Tomáš Zajac, ktorý je zároveň zástupcom Vzdelávacieho a Konzultačného inštitútu v Bratislave.Za ten v EUHL druhý rok pôsobí tím Diplomats Pressburg. Jeho hráči prišli tiež akciu podporiť a zúčastnili sa hneď v niekoľkých súťažných disciplínach.
Celým programom návštevníkov a súťažiacich sprevádzal Miroslav Šatan starší, otec slovenskej hokejovej ikony a kapitána našej reprezentácie v Göteborgu 2002. Hlavnou disciplínou bol turnaj v tradičnom stolnom hokeji, veľmi podobný verzii, ktorú pred 10 rokmi mal doma každý správny chalan. Súťažilo sa taktiež v strielaní penovej lopty do brány, pričom strelec mal na hlave upravené okuliare, aby si vyskúšal ako vidia svet ľudia s poruchou zraku. Svoj sluch si otestovali hráči pri drevenom stole, ktorý sa najviac podobal vzdušnému hokeju, no tentokrát mali obaja hráči zaviazané oči a s pálkou v ruke sa snažili dostať chrastiacu loptu do brány súpera. Disciplíny mali veľký úspecha vystriedali sa pri nich aj nevidiaci, ktorý mali niekedy podstatne navrch.
V rámci akcie si mohli zúčastnení nechať zdarma vyšetrit zrak profesionálnym elektronickým testom a dozvedieť sa všetko o zrakových poruchách. Na svoje si prišli aj milovníci zvierat, na ktorých čakali vodiace psy z chovnej stanice aj so svojimi šteňatami. Počas celej zbierky panovala priateľská atmosféra. Návštevníci mali taktiež možnosť vyskúšat si simulácie ďalších zrakových porúch, dozvedieť sa o možnostiach pomoci a dobrovoľníctva a v neposlednom rade sa stretnúť s nevidiacimi ľudmi a priblížiť si realitu, ktorá niekedy naozaj nie je jednoduchá. Univerzitní hokejisti a zároveň celé vedenie bratislavského inštitútu spolu s EUHL je veľmi vďačné, že sa mohli zúčastniť a podporiť takúto pozitívnu udalosť.
autor: Šimon Vincze